Zima nie odpuszcza! Na wiosnę i to, co nam przynosi – świeże warzywa – przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Nie czekajmy bezczynnie – korzystajmy z kulinarnych uroków zimy. To czas na królujące o tej porze roku warzywa korzeniowe i kapustne. Gęste, kremowe sałatki ziemniaczane i kapuściane surówki nigdy nie smakują tak dobrze, jak teraz! Oto inspiracje od szefa kuchni Knorr.
Ziemniaczane wariacje!
Ilu domowych szefów kuchni, tyle sposobów na sałatkę ziemniaczaną! Różnią się składem, doprawieniem, a nawet samym sposobem pokrojenia ziemniaków. Część szatkuje je na cienkie plastry, inni dzielą jedynie na połówki, kolejni uważają, że najlepiej pokroić je w kostkę. Obrać całkiem czy pozostawić w mundurkach? To też decyzja, którą muismy podjąć przed przygotowaniem tej sałatki. Ale prawdziwa „zabawa” zaczyna się przy doborze składników. A tu istne szaleństwo! Trudno nawet mówić o tradycyjnej sałatce ziemniaczanej, bo nawet ta klasyczna składa się z różnych składników. Oczywiście, z pewnością z ziemniakami doskonale będą komponować się cebula i marchewka. Jeśli chcemy przygotować wersję „z wkładką” – popatrzmy na talerze naszych zachodnich sąsiadów, na których w sałatce znajdzie się kiełbasa lub boczek. Taka syta, taka pyszna! Idealna na zimowe chłody!
Niemiecka sałatka ziemniaczana z boczkiem
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 500 g ziemniaków
- 1 kostka Rosołu wołowego Knorr
- 200 g boczku wędzonego
- 1 pęczek natki pietruszki
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 1 łyżka oleju
- 1 Liść laurowy z Turcji Knorr
- 1 szczypta Kminku z Polski Knorr
- 1 szczypta świeżo mielonego Czarnego pieprzu Knorr
Sposób przygotowania:
- Ugotuj ziemniaki w mundurkach, dodając do nich liść laurowy i kminek. Jeśli są już miękkie, obierz, poszatkuj w talarki. Umieść w misce.
- Na gorącej patelni usmaż boczek – ma być chrupki. Odłoż go na bok na papierowy ręcznik, by odsączyć boczek z tłuszczu.
- Połącz kostkę Knorr z wrzącą wodą (0,5 l), by przygotować aromatyczny bulion wołowy. Wlej go do ziemniaków, następnie dodaj olej i ocet. Odstaw, aby całość wystudziła się.
- Jak ziemniaki będą chłodne, przełóż je do naczynia, a na górę połóż chrupiący boczek. Wierzch posyp natką pietruszki i dopraw pieprzem.
Jeśli chcemy przygotować nieco lżejszą wersję, warto zainspirować się kuchnią śródziemnomorską i do sałatki dodać oliwki oraz pomidorki koktajlowe. Oto cudownie pachnąca warzywna kompozycja!
A może pokusimy się już o nieco bardziej wiosenną wersję, by przywołac myślami upragnione ciepłe dni? Nic prostszego! Dodajmy szczypiorek oraz koperek – i mamy to! „Jeśli chcemy nieco zaostrzyć smak sałatki ziemniaczanej, wrzućmy do niej odrobinę ostrej papryki lub łyżeczkę musztardy dijon”, radzi Pior Murawski, szef kuchni Knorr.
Sałatka ziemniaczana
Czas przygotowaia: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 czerwona lub biała cebula
- 600 g ziemniaków
- 1 łyżka musztardy Dijon
- 1 szczypta Pieprzu czarnego mielonego z Wietnamu Knorr
- 1 pęczek świeżego szczypiorku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 szt. Bulionu na włoszczyźnie Knorr
- 2 łyżki czerwonego octu winnego
- 2 łyżki świeżego koperku
Sposób przygotowania:
- Szczypiorek i koperek posiekaj drobno, a cebulę pokrój, by otrzymać piórka.
- Rozprowadź bulion w 300 ml wrzątku, a następnie dodaj ocet i oliwę.
- Ziemniaki gotuj w mundurkach przez ok. 20 minut – aż będą miękkie. Zwróć uwagę, by ich nie przegotować. Wystudź je, obierz, pokrój w szerokie plastry. Potem zalej bulionem.
- Przełóż składniki do salaterki, przykryj folią – ma ona ściśle przylegać. Odłóż do wystygnięcia.
Na surowo!
Zimowe surówki to witaminowe bomby, często przez nas niedoceniane. Bo to tylko seler, tylko marchewka – zapominamy, że te z pozoru „zwykłe” warzywa, do których od dzieciństwa zdążyliśmy się przyzwyczaić, mają doskonały wpływ na nasz organizm. Są, szczególnie w zimie, nioecenionym źródłem witamin i składników mineralnych. Czas zatem do nich powrócić! Szef kuchni Knorr poleca kompozycje na bazie marchewki, które możemy przygotować z twistem, sięgając np. po orientalne przyprawy, jak kolendra, kardamon czy cynamon. Oto surówka po indyjsku:
Surówka z marchewki po indyjsku
Czas przygotwania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 4 marchewki
- 1 Sos sałatkowy koperkowo-ziołowy Knorr
- 1 papryczka chilli
- 2 łyżki płatków migdałów
- ½ szklanki soku pomarańczowego
- 1 łyżeczka cukru
- 1 szczypta Cynamonu z Wietnamu Knorr
- 1 szczypta kardamonu
- pół pęczka kolendry
- 1 cytryna
- 1 małe kłącze imbiru
Sposób przygotowania:
- Zetrzyj marchewkę na tarce na grubych oczkach. Włóż do salaterki. Imbir także zetrzyj, ale tym razem na drobnych oczkach. Natomiast papryczkę chilli posiekaj drobniutko i połącz z marchewką.
- Czas na przygotowanie aromatycznego sosu. Sok pomarańczowy połącz z sokiem cytrynowym. Dołóż cukier, cynamon, kardamon i sos sałatkowy Knorr. Składniki wymieszaj dokładnie.
- Upraż migdały. W tym celu włóż je do piekarnika rozgrzanego do temp. 160 stopni. Czas pieczenia to ok. 10 minut.
- Połącz sos z marchewką, dodaj migdały, zamieszaj i odstaw surówkę. Poczekaj minimum 20 minut, aby smaki się przeniknęły.
Możemy się również pokusić o kompozycje z udziałem pora, którego warto zestawić z jajkami. Ma być nietypowo? Dodajmy te przepiórcze! Będzie smacznie i pożywnie!
Kapuściane kompozycje!
Doskonałe zimowe kompozycje to także te, dla których bazą jest kapusta pekińska – tak cenna dla nas w porze zimy. Zapewnia warzywnym kompozycjom chrupkość i delikatność. Idealnie komponuje się z kukurydzą, cebulą, marchewką i jabłkami, które ożywią smak surówki.
Surówka witaminowa
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 kapusta pekińska
- 1 Sos sałatkowy paprykowo-ziołowy Knorr
- 1 marchewka
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżka świeżej bazylii
- liście kolendry
- 1 cebula dymka ze szczypiorem
- 2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania:
- Umyj i poszatku główkę kapusty. Marchewkę i dymkę pokrój tak, by otrzymać cienkie paseczki.
- Warzywa umieść w salaterce. Dołóż świeżą kolendrę i bazylię, a następnie szczypior z dymki – drobno posiekany.
- Połącz oliwę z sokiem z cytryny i sosem sałatkowym Knorr, dzięki czemu przygotujesz aromatyczny dressing.
- Składniki dokładnie wymieszaj. Dekorację przygotuj z listków bazylii.
A teraz czas na czerwoną! Tradycjna śląska „modro kapusta” to prawdziwy zimowy specjał! Jak się za nią zabrać? Bywa ona nieco twarda, więc najlepiej najpierw ją poszatkować, delikatnie oprószyć solą i ugniatać dłońmi, by puściła soki. Dzięki temu zmięknie. Potem czas na komponowanie składników. Czerwona kapusta lubi się bardzo z jabłkiem i czerwoną cebulą. Można ją też zestawić z dobrą znajomą – białą odmianą warzywa. Jeśli chcemy, by nasza kompozycja przybrała formę pożywnej sałatki, dodajmy do niej plastry wędzonego boczku. Charakter nada jej kolendra, a nawet kawałek świeżego imbiru. Czas na eksperymenty!
Surówka z kapusty czerwonej
Czas przygotowania: 30 minut
Ilośc osób: 4
Składniki:
- 300 g kapusty czerwonej
- 1 Sos sałatkowy koperkowo-ziołowy Knorr
- 3 łyżki oliwy
- 1 jabłko
- 1 cebula
- sok z 1 cytryny
- 1 łyżeczka cukru
Sposób przygotowania:
- Dokładnie umyj, poszatkuj główkę kapusty i przełóż do wrzątku. Gotuj do momentu, aż będzie półmiękka.
- Teraz odcedź i ostudź.
- Umyj jabłko oraz cebulę, obierz, pokrój w drobną kostkę. Dorzuć do kapusty.
- Aby przygotować pachnący ziołówy dressing, połącz Sos sałatkowy Knorr z olejem, cukrem oraz sokiem wyciśniętym z cytryny. Wlej do surówki.
Smacznego!
Post your comments