Jesień to jedna z tych pór roku, kiedy pieczenie i przygotowywanie deserów ma swoje największe uzasadnienie – bo jak inaczej poradzić sobie z chandrą chłodnych dni? Nic tak nie poprawia humoru jak pyszna szarlotka, rozpływające się w ustach muffiny czy chrupkie placuszki. Dziś przygotowałyśmy dla Was smakowity wykaz słodkości z jabłkami na jesień – my jesteśmy w niebie!
Szarlotka orzechowa
Składniki
100 g mąki owsianej bezglutenowej
75 g zmielonych orzechów włoskich + ok. 50 g całych połówek
75 g zmielonych migdałów (lub orzechów włoskich)
50 g mąki ryżowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki ksylitolu (lub 4 łyżki cukru trzcinowego)
100 g oleju kokosowego (lub masła)
10 wiśni (w syropie / z kompotu / mrożonych)
2 łyżki wiórków kokosowych
Oraz:
1,5 kg jabłek lub litrowy słoik prażonych jabłek
1 łyżeczka mielonego cynamonu
Dekoracja:
orzechy włoskie, laska cynamonu, mąka kokosowa
Przygotowanie
Ciasto: Do miski wsypać mąkę owsianą, zmielone orzechy, grubo posiekane połówki orzechów, mielone migdały, mąkę ryżową i proszek do pieczenia, wymieszać. Dodać ksylitol lub cukier oraz drobno posiekane zimne masło lub olej kokosowy. Rozcierać palcami wszystkie składniki aż powstanie drobna kruszonka. Zlepić wszystko w jedną część i schować do lodówki na czas przygotowania jabłek.
Jabłka: Świeże jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć ogryzki. Pokroić na kawałeczki i włożyć do dużego garnka, smażyć przez ok. 25 minut aż jabłka zmiękną i częściowo się rozpadną, w międzyczasie od czasu do czasu zamieszać. Doprawić cynamonem i w razie konieczności ksylitolem (lub cukrem/miodem).
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Połową ciasta wylepić spód formy o średnicy 24 cm, na wierzch wyłożyć jabłka i powciskać w nie wiśnie. Do drugiej części ciasta dodać wiórki kokosowe. Ciasto rozdrobnić i rozsypać na jabłkach. Wstawić do piekarnika, piec przez 30-35 minut. Gdy wierzch będzie już ładnie zrumieniony położyć na wierzchu kawałek folii aluminiowej. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Udekorować orzechami włoskimi, można posypać mąką kokosową i podawać z wiśniami.
Wskazówki
Zamiast bezglutenowej mąki owsianej można użyć mąki orkiszowej (ta już zawiera gluten, ale jest zdrowsza od pszennej). Można też samemu zmielić płatki owsiane na mąkę owsianą lub użyć płatków owsianych błyskawicznych (już bez mielenia).
źródło: kwestiasmaku.com
Szarlotka z połówkami jabłek (na serku homogenizowanym)
Składniki:
na ciasto:
1 kostka masła (200 g) zimnego pokrojonego w kawałki
150g waniliowego serka homogenizowanego (np. 1 op. Danio)
2 żółtka
2 i 1/2 szklanki mąki
szczypta soli
2/3 szklanki drobnego cukru lub cukru pudru
1 opakowanie cukru wanilinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
nadzienie:
6 dużych jabłek lub 9 mniejszych
2 łyżeczki cynamonu
+ cukier puder lub lukier
Rada: Dno blaszki wykładamy papierem po pieczenia. Forma nie musi mieć idealnego do ciasta wymiaru, może być większa (cisto nie musi jej w całości wypełniać). Im cieniej rozwałkujecie ciasto-tym lepiej 🙂
Przygotowanie:
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i przesiać przez sitko. Z podanych składników zagnieść gładkie ciasto. Umieścić w woreczku, rozpłaszczyć i włożyć do zamrażarki na czas obierania jabłek i rozgrzewania piekarnika. Jabłka obrać przekroić na połówki . Piekarnik rozgrzać do 175 stopni C. Ciasto podzielić na dwie części jedną trochę większą od drugiej. Rozwałkować cieniutko mniejszą część na spód ciasta (między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i podsypując delikatnie mąką) na cienki prostokąt o wymiarach około 25 na 35 cm. Ułożyć połówki jabłek, posypać je cynamonem. Rozwałkować większą część na nieco większy niż wcześniej prostokąt, przełożyć na jabłka i posklejać ciasto na brzegach. Nakłuć z wierzchu cisto nożem (w kilku miejscach). Piec około 50-60 minut. Wystudzić Posypać cukrem pudrem lub polukrować.
źródło: mysweetworld.pl
Ciastka – Rożki z jabłkami
Składniki
40 sztuk
250g mąki pszennej
250g masła
250g twarogu śmietankowego
1 opakowanie cukru waniliowego
oraz
2 jabłka
cukier puder do posypania
Przygotowanie
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać cukier waniliowy i masło. Posiekać nożem na malutkie kawałeczki. Dodać twaróg śmietankowy i razem posiekać. Szybko zagnieść ciasto, ulepić z niego kulę. Ciasto będzie klejące. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki. Piekarnik nagrzać do 200°C. Jabłka obrać, podzielić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne, każdą ćwiartkę pokroić na paski o szerokości 3 – 4 mm. Ciasto podzielić na 2 części i kolejno rozwałkowywać na podsypanej mąką stolnicy, wałkiem oprószonym mąką. Placki mają mieć grubość około 1/2 centymetra. Szklanką wycinać kółka (jak na pierogi), na środku każdego kółka ułożyć po kawałku jabłka i zlepiać ciasto pośrodku. Układać na dwóch cienkich blaszkach do pieczenia* i piec przez około 20 – 25 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Rożki są najlepsze zaraz po upieczeniu.
* należy użyć jak najcieńszej blaszki do pieczenia, wówczas rożki szybciej się zrumienią i będą bardziej kruche. Czarna gruba blacha z wyposażenia piekarnika może być zbyt gruba.
źródło: kwestiasmaku.com
Kokosowy jabłecznik
Składniki na kruche ciasto:
225 g mąki pszennej
120 g masła, zimnego
30 g smalcu, zimnego
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru pudru
3 żółtka (z dużych jajek)
Przygotowanie:
Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło i smalec, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie, dodać 1 łyżkę zimnej wody. Uformować kulę, spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą, zamrozić (można wykonać dzień wcześniej). Blachę o wymiarach 34 x 23 cm wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód zetrzeć na tarce kruche ciasto i lekko przyklepać dłonią. Podpiec na złoty kolor w temperaturze 180ºC przez około 18 minut.
Nadzienie jabłkowe:
1,3 kg jabłek, jędrnych i kwaśnych
1 łyżeczka pasty z wanilii lub ziarenka z laski wanilii
2 łyżki cukru
sok wyciśnięty z 1 małej cytryny
1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
Przygotowanie:
Jabłka obrać i usunąć gniazda nasienne. Pokroić na cienkie plasterki bezpośrednio do garnka. Dodać cukier, sok z cytryny, wanilię i wymieszać. Podgrzewać, co pewien czas mieszając, aż do lekkiego podduszenia jabłek i odparowania soków. Na sam koniec oprószyć przesianą skrobią ziemniaczaną, wymieszać.
Kokosowa beza:
3 białka (z dużych jajek)
szczypta soli
150 g drobnego cukru do wypieków
100 g wiórków kokosowych
Przygotowanie:
W misie miksera ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Stopniowo, łyżka po łyżce, dodawać cukier, cały czas ubijając. Powinna powstać gęsta, błyszcząca piana bezowa. Dodać wiórki kokosowe i zmiksować. Na podpieczony spód wyłożyć podduszone jabłka, wyrównać. Bezę kokosową wyłożyć na warstwę jabłek, wyrównać. Piec w temperaturze 180ºC przez około 35 – 40 minut. Beza powinna być chrupiąca i sztywna, nie 'gumowa’ przy dotyku i miękka. Upieczone ciasto wyjąć, wystudzić. Kroić na kwadraty i podawać.
źródło: mojewypieki.com
Szarlotka Apple Pie
Składniki
16 porcji
Ciasto kruche:
450 g mąki pszennej tortowej
6 łyżek cukru pudru
szczypta soli
200 g masła, zimnego
90 g smalcu, zimnego
3 – 4 łyżki zimnej wody
Nadzienie:
2 kg jabłek szarlotkowych (np. szara reneta)
2 łyżeczki cynamonu
8 łyżek brązowego cukru
1 op. cukru wanilinowego
Przygotowanie
Ciasto kruche:
Przygotować tortownicę o średnicy ok. 27 cm lub formę rozszerzającą się ku górze (jak na pie lub paellę) o średnicy dna 24 cm. Mąkę przesiać do miski, dodać cukier, sól i pokrojone w kosteczkę masło oraz pokrojony smalec. Zmiksować mikserem (mieszadłem – łopatką) przez około 30 sekund aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać wszystko palcami lub siekać na stolnicy jak ciasto kruche). Dodać wodę i jeszcze przez chwilkę miksować lub zagniatać ręką, aż ciasto zacznie łączyć się w większe kawałki. Złączyć je wszystkie w jednolitą kulę. Rozpłaszczyć na placek, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę. Formę do pieczenia posmarować grubo masłem. Ciasto podzielić na 2 części. Pierwszą z nich rozwałkować na placek większy niż średnica formy, podsypując stolnicę i wałek mąkę. Ciastem wyłożyć spód i boki formy. Brakujące miejsca można wylepić palcami. Piekarnik nagrzać do 190 stopni C.
Nadzienie:
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne, pokroić na kawałeczki (3 mm plasterki). Włożyć do większej miski, dodać cukier, cynamon, cukier wanilinowy i wymieszać. Drugą część ciasta rozwałkować na placek o wymiarach formy. Jabłka wyłożyć na spód z ciasta, przykryć rozwałkowanym ciastem, docisnąć brzegi delikatnie je sklejając. Nożem przebić ciasto w 4-5 miejscach i wstawić do piekarnika. Piec przez 70 minut w 190 stopniach C. Pod koniec pieczenia można okryć brzegi ciasta kawałkami folii aluminowej gdyby były już dobrze zrumienione. Posypać cukrem pudrem, można podawać z lodami.
Propozycja podania: cukier puder / lody śmietankowe / waniliowe / toffee
źródło: kwestiasmaku.com
Jabłka w cieście
Składniki:
1 szklanka maślanki
1 duże jajko
szczypta soli
2 łyżeczki cukru waniliowego
1/4 szklanki cukru
1 szklanka mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
5-6 dużych dość kwaśnych jabłek (najlepsze renety i antonówki)
olej rzepakowy do smażenia
cukier puder do podania
Przygotowanie:
Do miski wlać maślankę, wbić jajko, dodać sól, cukier i cukier wanilinowy. Zmiksować całość na wolnych obrotach miksera ( lub energicznie mieszać rózgą kuchenną do otrzymania masy o jednolitej konsystencji). Do mąki wsypać proszek do pieczenia i zamieszać. Cały czas mieszając dodawać stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia – ostatecznie masa powinna być dość gęsta i bez grudek mąki. Jabłka obrać pokroić na plastry (każde jabłko na 5-6 kółek) i wyciąć środki, by pozbyć się gniazd nasiennych. Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju. Obtaczać plastry w cieście i smażyć z obu stron na złoty kolor, na średnio rozgrzanym tłuszczu. Podawać oprószone cukrem pudrem.
źródło: mysweetworld.pl
Ciasto czekoladowe z jabłkami
Składniki
200 g miękkiego masła
1 szklanka drobnego cukru
3 duże jajka, roztrzepane
150 g deserowej lub gorzkiej czekolady, roztopionej i ostudzonej
280 g mąki
1 łyżeczka sody
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki mleka
60 g rodzynek
1 łyżka rumu
po 1 łyżeczce cynamonu i imbiru w proszku
2 jabłka
oraz:
cukier puder do posypania
bita śmietana do serwowania
Przygotowanie
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Okrągłą formę średnicy 24 – 25 cm wysmarować masłem, może być forma z kominem. Mikserem utrzeć masło z drobnym cukrem na puszysty krem. Stopniowo dodawać jajka, cały czas dokładnie ubijając. Do drugiej miski przesiać mąkę, dodać sodę oraz proszek do pieczenia i dokładnie wymieszać. Do ubitej masy dodać roztopioną i ostudzoną czekoladę i mleko, delikatnie wymieszać, następnie dodać mieszankę mąki i wszystko zmiksować do połączenia się składników. Rodzynki wymieszać z rumem, cynamonem i imbirem. Dodać pokrojone, obrane jabłka bez gniazd nasiennych. Połowę masy przełożyć do formy, rozłożyć jabłka z rodzynkami, przykryć drugą połową masy, wyrównać powierzchnię. Piec przez ok. 40 – 45 minut (do suchego patyczka). Ostudzić i wyłożyć na paterę, posypać cukrem pudrem i podawać np. z bitą śmietaną. Przechowywać w pojemniku, aby ciasto nie traciło wilgotności.
źródło: kwestiasmaku.com
Szarlotka różana z kratką
Składniki na kruche ciasto:
300 g mąki pszennej
100 g masła, zimnego
60 g smalcu, zimnego
1 żółtko
60 g cukru pudru
1 łyżka ekstraktu z wanilii
Przygotowanie:
Mąkę przesiać, dodać masło, smalec, posiekać, dodać żółtko, cukier, wanilię, szybko zagnieść, owinąć folią (można również zmiksować w malakserze). Odłożyć na 1 – 2 godziny do lodówki. Przygotować prostokątną formę o wymiarach 23 x 33 cm. Wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia, razem z bokami. Schłodzone ciasto podzielić na dwie części, jedną odrobinę większą. Większą część rozwałkować i wyłożyć nią przygotowaną blaszkę, ponakłuwać widelcem. Podpiec w temperaturze 190ºC przez około 13 – 15 minut lub do zarumienienia się ciasta.
Nadzienie jabłkowe:
2 kg jabłek szarlotkowch (Antonówka, Szara Reneta, w UK: Cox)
świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
4 łyżki cukru demerara (lub zwykłego)
1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w ósemki, następnie w grubsze plasterki. Wrzucić do naczynia, wymieszać razem z sokiem cytryny i cukrem. Odstawić na 30 minut. Po tym czasie odlać sok powstały na dnie naczynia, nie będzie nam potrzebny. Doprawić cynamonem (jeśli używamy), wymieszać.
Ponadto:
2/3 szklanki konfitury z owoców dzikiej róży
cukier puder, do oprószenia
Wykonanie:
Na podpieczonym kruchym spodzie rozsmarować warstwę konfitury z owoców dzikiej róży. Na nią wyłożyć odsączone jabłka, wyrównać. Resztę odłożonego kruchego ciasta rozwałkować, nożem pokroić w paski o szerokości około 1 cm i ułożyć w kratkę na szarlotce. Piec w temperaturze 180ºC przez około 45 minut. Wyjąć, lekko przestudzić, oprószyć pudrem.
źródło: mojewypieki.com
Tarta z jabłkami na cieście francuskim
Składniki
350 g ciasta francuskiego
2 duże jabłka
3 łyżki konfitury morelowej lub brzoskwiniowej
Masa migdałowa
45 g masła (miękkiego!)
45 g cukru pudru
1 małe jajko
2 łyżeczki likieru amaretto lub 1 łyżeczka ekstarktu migdałowego lub waniliowego (opcjonalnie)
45 g mielonych migdałów
20 g mąki
Przygotowanie
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wykroić gniazda nasienne. Kawałki jabłek położyć na desce i pokroić na cienkie ok. 1 – 2 mm plasterki. Masa migdałowa: miękkie masło utrzeć z dodatkiem cukru pudru na jasną masę (ok. 4 minuty). Dodać jajko i ubijać jeszcze przez ok. 3 – 4 minuty na puszystą masę. Dodać likier lub ekstrakt, mielone migdały oraz mąkę, połączyć składniki mieszając łyżką. Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Ciasto francuskie położyć na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Ciasto może mieć dowolny kształt (koła lub prostokąta). Rozsmarować krem migdałowy pozostawiając ok. 1 cm wolnego brzegu. Ułożyć plasterki jabłek na zakładkę i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 25 – 30 minut na złoty kolor. Konfiturę podgrzać, zmiksować i przetrzeć przez sitko, posmarować wierzch jabłek po jej upieczeniu i przestudzeniu.
Wskazówki
Wierzch jabłek po upieczeniu można posypać cynamonem.
źródło: kwestiasmaku.com
Muffinki z jabłkiem, cynamonem i kruszonką
Przepis na 12 dużych muffinek:
3 kwaśne jabłka
2 szklanki mąki
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
2 łyżeczki cynamonu
2 duże jajka
1 szklanka maślanki
1/3 szklanki oleju rzepakowego
3/4 szklanki cukru
1 łyżka cukru wanilinowego
na kruszonkę:
1/4 kostki masła (50 g)
1/2 szklanki mąki
1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka cynamonu
+ cukier puder do oprószenia
Przygotowanie:
Przygotować formę na muffinki i wyłożyć ją dużymi papilotkami. Jabłka obrać i pokroić w kostkę. Do miski przesiać mąkę z sodą i proszkiem do pieczenia, dodać cynamon i wymieszać. W osobnym naczyniu roztrzepać jajka, dodać maślankę, cukier i cukier wanilinowy oraz olej i wymieszać całość rózgą kuchenną. Wlać składniki płynne do suchych i mieszać, aż wszystko się połączy- krótko i energicznie. Na koniec dodać kosteczki jabłkowe i wmieszać je w ciasto. Piekarnik rozgrzać do 185 ºC.
Przygotować kruszonkę – podane składniki rozcierać między palcami, aż do powstania okruszków. Rozłożyć ciasto do papilotek tak, by sięgało do 3/4 ich wysokości (najwygodniej nakłada się gałkownicą do lodów), posypać z wierzchu kruszonką. Piec około 25-30 minut (do suchego patyczka).
źródło: mysweetworld.pl
Razowe ciasto piernikowe z jabłkami i czekoladą
Składniki
4 – 5 średnich jabłek
3 szklanki maki pszennej razowej*
2 łyżki kakao
2 łyżeczki cynamonu
opakowanie przyprawy piernikowej
50 g ciemnej czekolady 70%, drobno posiekanej
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
3 jajka (w temperaturze pokojowej)
1/2 szklanki płynnego miodu
1 szklanka oliwy extra vergine
Polewa czekoladowa: 100 g ciemnej czekolady 70%, roztopionej z 1 łyżką oliwy extra vergine i 1 łyżeczką przyprawy piernikowej.
Potrzebna będzie: forma keksowa o wymiarach około 8,5 cm x 27 cm (mierzona po dnie), posmarowana oliwą extra vergine i wysypana otrębami żytnimi lub pszennymi.
* 1 szklanka = 250 ml, 1 szklanka mąki razowej = 144 g
Przygotowanie
Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, odstawić. W dużej misce dokładnie wymieszać mąkę razową z kakao, cynamonem, przyprawą piernikową (pozostawić 1 łyżeczkę na polewę), czekoladą i sodą, odstawić. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, odstawić. Żółtka miksować przez około 4 – 5 minut, aż staną się puszyste. Stopniowo wlewając miód miksować dalej przez około 3 – 4 minuty. Wymieszać z oliwą extra vergine. Przelać do miski z mąką i bardzo delikatnie wymieszać łyżką, następnie połączyć z pianą z białek a na koniec z jabłkami. Wyłożyć do przygotowanej blaszki i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 60 minut. Wyjąć z piekarnika i ustawić na kratce. Po 15 minutach wyjąć ciasto z formy i przełożyć na metalową kratkę. Polać polewą, pokroić po całkowitym ostudzeniu. Przez pierwszą dobę można przechowywać w papierowej torbie lub lnianym woreczku poza lodówką, później ciasto najlepiej trzymać w lodówce.
źródło: kwestiasmaku.com
Szarlotka miodowo-cytrynowa
Składniki na dużą prostokątną blachę (około 25 na 38 cm):
blaty miodowe:
2 łyżki miodu+2 łyżki mleka+1 łyżeczka sody
500 g mąki
175 g cukru
200 g margaryny do pieczenia pokrojonej na mniejsze kawałki
2 średnie jajka
nadzienie:
2 kg kwaśnych jabłek
1 cytrynowa galaretka
lukier:
sok z jednej dużej cytryny
1 szklanka cukru pudru (lub więcej)
Przygotowanie:
W małym rondelku umieścić mleko, miód i sodę, zamieszać i podgrzewać na średniej mocy palnika. Gdy całość zacznie się porządnie pienić zdjąć z palnika. W dużej misce umieścić mąkę, margarynę, cukier, jajka i zarabiać, wlać lekko przestudzoną mieszankę z rondelka i dalej zarabiać, aż całość będzie jednolita. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni C. Ciasto podzielić na pół. Każdą połówkę rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia (warstwa ciasta będzie cienka). Przenosić razem z papierem z dołu na blaszkę, tam gdzie jest nadmiar ciasta przyciąć je i wykleić braki. Jeżeli mamy taką samą blaszkę to samo należy zrobić z drugą połówką i piec jednocześnie dwa blaty (z termoobiegiem). Jeżeli nie mamy dwóch identycznych blaszek lub termoobiegu pieczemy jeden blat po drugim. UWAGA: Ciasto można również wyklejać bezpośrednio na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia, należy wtedy dobrze natłuścić dłonie masłem lub margaryną. Piec przez około 10 minut (każdy blat osobno lub obydwa razem z termoobiegiem)- aż do wyraźnego zezłocenia się ciasta, wyjąć i od razu zsunąć wypieczone ciasto (razem z papierem) na stolnicę lub kuchenny blat i poczekać, aż wystygnie. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce. Podsmażać na patelni, aż część wody z nich odparuje (około 10 minut) mieszać od czasu do czasu. Zdjąć patelnię z palnika, wsypać do gorących jabłek galaretkę i dokładnie wymieszać całość. Jeden z blatów miodowych przełożyć razem z papierem na z powrotem na blaszkę, rozłożyć na nim równomiernie jeszcze ciepłe jabłka, z drugiego blatu „odkleić” papier i umieścić ciasto na jabłkach, delikatnie przycisnąć. Utrzeć lukier i rozsmarować na wierzchu, następnie odłożyć ciasto w chłodne miejsce na około 2 godziny.
źródło: mysweetworld.pl
Racuchy – Pampuchy
Składniki
20 sztuk
3 szklanki mąki pszennej
szczypta soli (1/4 łyżeczki)
1 i 1/2 szklanki ciepłej wody
50 g świeżych drożdży (w temperaturze pokojowej)
3 łyżki cukru
2 łyżki oliwy lub oleju
oraz:
olej roślinny do smażenia
cukier puder do posypania
Dodatki opcjonalne:
do ciasta: aromat waniliowy lub cytrynowy (1 łyżeczka ekstraktu waniliowego, cukier waniliowy, skórka starta z cytryny, 1 łyżeczka ekstraktu cytrynowego lub 1 łyżka likieru cytrynowego)
2 jabłka do usmażenia na nadzienie do racuchów z jabłkami
Przygotowanie
Do dużej miski przesiać mąkę i wymieszać z solą. Ciepłą wodę wlać do kubka, dodać drożdże i dokładnie wymieszać. Zrobić wgłębienie w mące, wsypać cukier, wlać oliwę lub olej, a następnie dodając stopniowo wodę z drożdżami, mieszać składniki drewnianą łyżką. Można też dodać aromat waniliowy lub cytrynowy. Ciasto wyrobić drewnianą łyżką, aż będzie gładkie (około 4 – 5 minut mieszania). Zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, na około 1 godzinę. W tym czasie można przygotować smażone jabłka na nadzienie. Jabłka obrać i pokroić na ćwiartki, usuwając gniazda nasienne. Każdą ćwiartkę pokroić w poprzek na około 0,5 cm kawałki. Włożyć na patelnię i smażyć bez tłuszczu na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż jabłka będą miękkie i miejscami lekko zrumienione. Ostudzić. Stolnicę oprószyć cienką warstwą mąki. Naoliwioną łyżką nabierać porcje ciasta, formować kulki i układać na stolnicy zachowując odstępy. Ciasto będzie rzadkie, lejące się. Jeśli robimy racuchy z jabłkami, w środek ciasta wkładamy 1 pełną łyżeczkę jabłek. Pozostawić do podrośnięcia na około 15 minut. Po tym czasie można już zacząć smażyć racuchy (zaczynając od tych, które uformowane były wcześniej i zdążyły już nieco podrosnąć).
Na głębokiej patelni z cienką powłoką, lub w woku (grube, żeliwne patelnie nie nadają się do głębokiego smażenia), wlać olej na wysokość około 3 – 4 cm. Gdy będzie gorący, wkładać do niego porcje ciasta, uważając aby temperatura oleju nagle się nie obniżyła. Ogień ma być średni, racuchy mają cały czas skwierczeć, ale nie rumienić się bardzo szybko. Każdego racucha smażyć po około 1 – 2 minucie z każdej strony na złoty kolor. Podczas smażenia racuchy będą rosły. Smażyć kolejne partie racuchów, wlewając i rozgrzewając dodatkowy olej w razie potrzeby. Po upieczeniu racuchy odkładać na papierowe ręczniki. Posypać cukrem pudrem i podawać gdy są jeszcze ciepłe. Można mrozić i odgrzewać. Najlepsze na ciepło.
źródło: kwestiasmaku.com
Smaki jesieni #2 – przepisy na dania i słodkości ze śliwkami
Post your comments