fbpx

Chcesz mieć zdrowsze serce? Zastąp tłuszcze nasycone tłuszczami nienasyconymi

Zastąpienie tłuszczów nasyconych w diecie zdrowszymi źródłami energii, takimi jak tłuszcze nienasycone czy węglowodany pochodzące z produktów pełnoziarnistych, może pomóc w obniżeniu ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca, jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu Harvarda[1].

Z dotychczasowych wyników badań wiadomo było jedynie, że pojedyncze nasycone kwasy tłuszczowe wpływają w różny sposób na poziom lipidów we krwi, ale niewiele wiadomo było na temat związku pomiędzy spożyciem poszczególnych nasyconych kwasów tłuszczowych, a ryzykiem zachorowalności na chorobę wieńcową serca. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie, opublikowane przez prestiżowy magazyn medyczny „British Medical Journal”[2], potwierdziły, że spożywanie w dużej ilości produktów będących źródłem wszystkich najważniejszych nasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak pełnotłusty nabiał, masło, czerwone mięso czy smalec, wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca.

Zespół naukowców poddał analizie dane z 20 i 26 letniej obserwacji 115 000 uczestników badań w Stanach Zjednoczonych. Badani informowali o swojej diecie oraz stanie zdrowia za pomocą kwestionariuszy wypełnianych raz na cztery lata. Badanie wykazało, że średnio 9 – 11% energii przyjmowanej przez uczestników dziennie wraz z pożywieniem pochodziło z tłuszczów nasyconych. Jednakże u osób, u których spożycie tłuszczów nasyconych było najniższe, zauważono mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca. Badanie pokazało jednocześnie, że wyższe spożycie najczęściej przyjmowanych wraz z żywnością nasyconych kwasów tłuszczowych: laurynowego, mirystynowego, palmitynowego oraz stearynowego – wiązało się ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową aż o 24%.

“Badanie obala tezę “powrotu do jedzenia masła”, mówi Frank Hu, współautor badania, profesor żywienia i epidemiologii. „Pojedyncze nasycone kwasy tłuszczowe występują w różnych produktach: czerwonym mięsie, nabiale, maśle, smalcu czy oleju palmowym. W związku z tym nierealne jest różnicowanie poszczególnych typów nasyconych kwasów tłuszczowych w opracowywaniu zaleceń żywieniowych, jak próbują to robić niektórzy badacze. Zamiast tego, korzystniej jest zastępować wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe wysokiej jakości węglowodanami oraz kwasami nienasyconymi, które znajdziemy w olejach roślinnych, orzechach, ziarnach i darach morza”.

Jak informują naukowcy, zastąpienie już 1% energii dziennie, czyli niewiele ponad 2g tłuszczu przy diecie 2000 kcal pochodzących z nasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiednią ilością energii pochodzącej z tłuszczów wielonienasyconych, tłuszczów jednonienasyconych, węglowodanów pochodzących z produktów pełnoziarnistych lub białka roślinnego, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca o 4 do 8%. Natomiast zastąpienie kwasu palmitynowego – występującego w największych ilościach w oleju palmowym, tłuszczu mlecznym i mięsie – tłuszczami nienasyconymi, zmniejsza je aż o 10 do 12%.

„Zastępowanie produktów będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych tłuszczami nienasyconymi w naszej diecie jest jednym z najprostszych sposobów obniżania ryzyka zachorowania  na choroby serca”, stwierdził współautor badania – Walter Willett, profesor epidemiologii i żywienia.

Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe to m. in. oleje roślinne, margaryny, orzechy, ziarna i tłuste ryby. Wskazane jest także włączenie do diety o węglowodanów pochodzące z produktów pełnoziarnistych, które występują w pieczywie razowym czy pełnoziarnistych płatkach zbożowych, a także białka roślinnego, które naturalnie występują w na przykład w fasoli czy soczewicy. Wskazówką do układania codziennego jadłospisu powinna być dla nas także Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Stosowanie się do tych kluczowych zaleceń dotyczących zasad prawidłowego odżywiania może pomóc nam w zachowaniu zdrowia serca na długie lata.

Rośliny to przyszłość! Flora. 100% roślinna. Dobra dla serca.

Receptura oparta na kompozycji trzech cennych olejów, zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-3 i 6 oraz 100% roślinny skład – oto dwa odświeżone warianty marki Flora: Flora Original oraz Flora Light. To wyjątkowe propozycje dla wszystkich, którzy dbają o zdrowie serca.

Rośliny to przyszłość!

Tłuszcze są niezbędnym elementem naszej codziennej diety. Przygotowując posiłki, powinniśmy jednak pamiętać, by do ich przygotowania wykorzystywać jedynie najlepsze składniki, w tym m. in. margaryny miękkie, wytwarzane na bazie wysokiej jakości olejów roślinnych. Takimi produktami są Flora Original i Flora Light, których receptury to kompozycje trzech cennych olejów: słonecznikowego, lnianego i rzepakowego. Dlatego też zawierają niezbędne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Dzięki temu pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zachować serce w dobrej kondycji. Produkty marki Flora stanowią także źródło niezbędnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D i E.

Zdrowe tłuszcze

Włączenie do diety tłuszczów roślinnych zalecają najważniejsze instytucje zajmujące się określaniem zaleceń żywieniowych, jak Światowa Organizacja Zdrowia. Flora Original to produkt, który doskonale wpisuje się w trend uzupełniania diety o produkty pochodzenia roślinnego. Zawiera aż 80% mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż masło, dzięki czemu stanowi dla niego doskonałą alternatywę (nasycone kwasy tłuszczowe są niekorzystne dla zdrowia, ponieważ podnoszą poziom cholesterolu we krwi). Flora Light to natomiast lekki produkt do smarowania pieczywa o zawartości 30% tłuszczu, idealny dla wszystkich, którzy troszczą się o zdrowie oraz zwracają dużą uwagę na ilość kalorii.

Odpowiednie dla wegan oraz osób z nietolerancją laktozy

Produkty marki Flora cechują się także wyjątkowym smakiem, będąc idealnym uzupełnieniem porannego posiłku, drugiego śniadania czy kolacji. Co istotne, Flora Original oraz Flora Light są odpowiednie dla wegan i nie zawierają laktozy. Oba, nie zawierają także konserwantów. Produkty rekomendowane są wszystkim dbającym o zdrową dietę i styl życia.

 „Roślinne” opakowanie

Dodatkowo, Flora Original oraz Light  zwracają uwagę wyróżniającymi się na półce opakowaniami. Cechują się one intensywnymi, nasyconymi kolorami, odwołaniem do receptury opartej na olejach roślinnych oraz jasno komunikowanymi zaletami produktu.

Rekomendowana cena detaliczna produktów: Flora Original / Flora Light – 7,31 pln

 

[1] Geng Zong, Yanping Li, Anne J. Wanders, Marjan Alssema, Peter L. Zock, Walter C. Willett, Frank B. Hu, and Qi Sun. Intakes of Individual Saturated Fatty Acids and Risk of Coronary Heart Disease in Two Large Prospective Cohort Studies of U.S. Men and Women. BMJ 2016;355:i5796.

[2] http://www.bmj.com/content/355/bmj.i5796

Tagged with:     , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 1 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!