Jesteś w ciąży i pragniesz dalej dbać o swoje ciało dzięki aktywności fizycznej? Jaka forma ćwiczeń będzie dobra i bezpieczna dla Ciebie oraz rosnącego pod twoim sercem szkraba? Co warto wiedzieć o aktywności fizycznej w ciąży? Przygotowałyśmy dla Was garść przydanych informacji o ćwiczeniach dla kobiet będących przy nadziei.
Należy pamiętać, że umiarkowany wysiłek fizyczny w ciąży nie tylko poprawia samopoczucie i utrzymuje ciało w dobrej kondycji, ale ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie wszelkich układów kobiecego organizmu. Ćwiczenia pomagają przygotować się do zbliżającego się porodu poprzez wzmocnienie bioder, miednicy i ud, a także łagodzą różne dolegliwości, będących niekiedy prawdziwą zmorą, np: obrzęki, nudności czy intensywne przybieranie na wadze.
Jakie ćwiczenia są najlepsze dla kobiet w ciąży?
Jeżeli do tej pory uczęszczałaś na aerobik, w czasie ciąży postaw na jego łagodniejszą wersję — dynamiczne podskoki są niewskazane dla kobiet w ciąży. Jeśli ćwiczysz na siłowni — poproś trenera o skomponowanie specjalnego, lżejszego zestawu ćwiczeń. Jeśli przed ciążą byłaś kanapowym leniuszkiem, czas to zmienić!
Najlepsze rodzaje ćwiczeń dla kobiet w ciąży to:
- łagodny aerobik z ograniczeniem podskoków
- spacery, nordic-walking (pamiętaj o odpowiednim obuwiu)
- callanetics — ćwiczenia tonujące i rozwijające mięśnie; pomagają dbać o prawidłową postawę, przygotowując przyszłą mamę do porodu
- prenatalna joga, pilates, gimnastyka — powolne, precyzyjne ruchy nie tylko rzeźbią sylwetkę, ale także wzmacniają ogólną kondycję, koordynację i równowagę
- ćwiczenia relaksacyjne, wpływające na odprężenie i koncentrację
- pływanie (lub aqua-aeorbik) — odciąża kręgosłup, wspomagając rozwój mięśni bez mocnego wysiłku
- ćwiczenie mięśni Kegla, odpowiedzialnych za łatwiejszy poród
W czasie ciąży wystrzegaj się:
- sportów ekstremalnych
- ambitnego joggingu
- surfingu
- ćwiczeń, które narażają cię na wstrząsy (aerobik), zranienia (sztuki walki) bądź upadek (jazda konna).
Pamiętaj, by przed przystąpieniem do JAKICHKOLWIEK ćwiczeń, porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem — w czasie ciąży istnieje wiele przeciwskazań do bycia aktywnym fizycznie — każda ciąża jest wyjątkowa i inna, z tego powodu ćwiczenia powinny być omawiane indywidualnie.
źródła: www.babyboom.pl; www.parenting.pl; www.mjakmama24.pl;
filmiki: youtube.com
Post your comments