Głównym składnikiem organizmu człowieka jest woda. Znajduje się ona we wszystkich tkankach. Prócz wysokiej temperatury otoczenia czy intensywnego wysiłku fizycznego, do czynników wpływających na poziom zapotrzebowania organizmu na wodę zaliczamy różne składniki diety.
Diety wysokokaloryczne
Budowanie masy mięśniowej czy inny stan wymagający znacznych nakładów energii nie mógłby się odbyć bez optymalnego nawodnienia organizmu. Trawienie czy wchłanianie składników pokarmowych, a także ich dalsze metabolizowanie i usuwanie końcowych produktów przemiany materii odbywa się przy udziale wody. Dlatego też, im dieta dostarcza więcej kalorii, tym więcej wody potrzeba na przemiany spożytych składników pokarmowych.
Diety wysokobiałkowe zwiększają zapotrzebowanie na wodę
Zapotrzebowanie na wodę wzrasta także w przypadku stosowania diet wysokobiałkowych, ponieważ organizm musi usunąć z organizmu znaczne ilości metabolitów powstających w wyniku przemian białkowych.
Błonnik wiąże wodę w jelicie
Błonnik pokarmowy stanowi kluczowy składnik w dietoterapii zaparć. Poprawia perystaltykę jelit i reguluje rytm wypróżnień. Należy jednak podkreślić, że w przewodzie pokarmowym wiąże się z wodą. Dlatego też diety bogate w błonnik zwiększają zapotrzebowanie na płyny.
Jeden komentarz
Pingback
21 lutego 2019 at 13:59